RSS    - Inzerce -

Mobilní operátoři v ČR

Vybíráte mobilního operátora? Vytvořili jsme pro vás mapu mobilních operátorů v ČR a podívali se podrobněji na jejich nabídky. Který je pro vás ten nejvýhodnější?

Tradiční mobilní operátoři v ČR

Český mobilní trh byl po minulých více než 10 let poměrně vyrovnaný. Po roce 2000 si český mobilní trh rozdělili tři velcí hráči: Eurotel (založený v roce 1991 a provozovaný českou společností Eurotel Praha, s.r.o.), Paegas (od roku 1996 provozovaný společností RadioMobil s česko-německým finančním zázemím) a Oskar (provozovaný od roku 2000 společností Český Mobil).

Tito tři mobilní operátoři dodnes představují celý tradiční český mobilní trh, přestože se dnes již jmenují jinak – Eurotel byl v roce 2006 po majetkových fúzích přejmenován na O2, Paegas se v roce 2003 změnil v T-Mobile a síť Oskar od roku 2005 nazýváme Vodafone.

Obecně lze říct, že marketing každého z těchto tří operátorů mířil na jinou cílovou skupinu. Eurotel, potažmo O2, si léta budoval především image operátora pro korporátní klientelu a podnikatele. Naproti tomu Oskar, později Vodafone, svými nápaditými a hravými reklamami cílil vždy na mladší zákaznický segment. Paegas se pak svým marketingem profiloval přibližně uprostřed, jako „operátor pro celou rodinu“.

Faktem však je, že i přes profilaci na různé cílové skupiny, byly a jsou cenové hladiny všech operátorů na přibližně stejných úrovních. Jinými slovy, v podstatě neexistuje způsob, jak za volání výrazně ušetřit pouhým přechodem k jinému z tradičních mobilních operátorů. Přičemž nutno dodat, že ceny za volání u českých operátorů byly vždy v porovnání se zbytkem Evropy považovány za poměrně vysoké.

Dnes však již existuje způsob, jak ušetřit za volání, aniž by člověk musel nutně měnit své telefonní návyky.

Virtuální operátoři

V roce 2013 nastaly na českém mobilním trhu dvě zásadní změny. Jednak začali mobilní operátoři nabízet tarify s neomezeným počtem volných minut pro volání a jednak legislativa umožnila vstup tzv. virtuálním operátorům na český mobilní trh. Podívejme se napřed podrobněji na virtuální operátory.

Virtuální operátor je plnohodnotnou alternativou pro klasické mobilní operátory. Virtuální operátor má vlastní SIM karty, vlastní brand a z hlediska zákazníka vystupuje jako plnohodnotný operátor. Rozdíl je pouze v tom, že zatímco tradiční mobilní operátoři disponují technologickým zázemím a sítí vysílačů, virtuální operátor nic z toho nemá a funguje v rámci sítě jednoho z tradičních operátorů.

V praxi virtuální operátor nakupuje od tradičních operátorů takové množství jejich kapacity (v podobě hovorových minut, SMS a dat) za tak výhodnou velkoobchodní cenu, že si může dovolit kapacitu přeprodávat dále koncovým zákazníkům za ceny, které jsou stále ještě pod cenovou hladinou tradičního mobilního operátora.

Virtuální operátor přitom nepředstavuje žádný šedý překup, jde o zcela legální a důvěryhodný subjekt mobilního trhu. Např. na západě jsou virtuální operátoři již dlouhou dobu zcela běžnou součástí lokálních mobilních trhů.

Tarify s neomezeným voláním

Druhou významnou změnou v roce 2013 na českém mobilním trhu byla nabídka tarifů s neomezeným voláním. Dotehdy byly tarify tohoto typu samozřejmě také k dispozici, ale stály opravdu mnoho peněz. Na jaře 2013 cenová hladina těchto tarifů klesla řádově na stovky korun měsíčně.

Mohlo by se zdát, že po příchodu levných neomezených tarifů to budou mít nově příchozí virtuální operátoři na mobilním trhu mnohem těžší s nabízením svých služeb. Bohužel to tak vypadá opravdu pouze na první pohled. Podívejme se podrobněji na nabídku neomezených tarifů od tradičního mobilního operátora O2, který začal „neomezené tarify“ nabízet jako první.

Neomezené tarify O2. Vyplatí se?

Operátor O2 nabízí tři „neomezené“ tarify. FREE O2 za cenu 249 Kč, FREE O2 Plus za 499 Kč a FREE CZ za 749 Kč.

Neomezený FREE CZ s neomezeným množstvím volání a SMS a 1,5 GB mobilního internetu se za 749 Kč zdá být dobrou volbou, avšak dřívější úvahy ukázaly, že jen velmi úzká zákaznická skupina neomezené volání opravdu využije.

Tarif FREE O2 za 249 Kč zase vypadá jako dobrá volba pro lidi, kteří vlastně moc nevolají. V ceně 249 Kč je však pouze neomezené volání a SMS v rámci sítě O2. Je pravděpodobné, že několikrát za měsíc budete volat a psát SMS i mimo síť. Za minutu hovoru pak dáte 3,50 Kč a za SMS 1,50 Kč. Navíc v ceně tohoto tarifu není internet v mobilu, který kvůli všudypřítomným chytrým mobilům potřebuje dnes už asi každý. Pokud pak chcete k tarifu FREE 02 základní 200 MB internet, zaplatíte v základu už 401 Kč měsíčně, plus to, co provoláte do jiných sítí. Pokud by to bylo 20 SMS a 20 minut měsíčně, dělalo by to celkem 501 Kč měsíčně.

Tarif FREE O2 se tedy většině zákazníků pravděpodobně vůbec nevyplatí, protože při praktickém používání vychází cenově stejně, jako vyšší tarif FREE O2 Plus. Ten stojí měsíčně 499 Kč, je v něm 200 MB internetu, neomezené volání a SMS do O2 a 120 volných minut do jiných sítí. SMS do jiných sítí stojí 1,50 Kč. Při 20 SMS do jiných sítí byste tedy za FREE O2 Plus tarif, který je nejvýhodnější pro většinu soukromých zákazníků, zaplatili 529 Kč měsíčně. To je ročně více než 6 tisíc, čemuž se rozhodně nedá říkat „levné volání“.

Všechny výše uvedené výpočty navíc počítají s úvazkem na 2 roky. Pokud chcete některý z těchto tarifů bez úvazku, budou měsíční paušály až o 50 procent vyšší!

Volání s virtuálním operátorem

Podívejme se na nabídku jednoho z virtuálních operátorů – operátora FAYN – a sice na jeho tarify Fayn TOP a Fayn BASIC.

Fayn TOP je tarif FAYNu pro zákazníky, kteří nejvíce volají. Za 179 Kč měsíčně v něm dostanete 150 volných minut a 25 SMS měsíčně. Každá další minuta hovoru do jakékoli mobilní sítě je za 1 Kč a SMS za 1,19 Kč. Za 150 MB internetu připlatíte pouze 80 Kč. Dohromady tedy zaplatíte pouhých 259 Kč měsíčně, včetně DPH. Což je o polovinu méně, než byste zaplatili za tarif FREE 02 Plus od tradičního mobilního operátora O2.

Fayn BASIC je naopak tarifem vhodným pro zákazníky, kteří volají méně. Platíte nulový paušál a jen 1,79 Kč za minutu a 1,49 Kč za SMS. Plus 80 Kč za internet v mobilu. Pokud tak provoláte např. 15 minut měsíčně a napíšete 10 SMS měsíčně, vyjde vás Fayn BASIC, včetně mobilního internet, celkem jen na necelých 122 Kč měsíčně.

Zaujala vás nabídka mobilních služeb od virtuálního operátora FAYN? Prohlédněte si podrobnou nabídku na webové prezentaci virtuálního operátora nebo si zavolejte na info na telefonním čísle 910 25 25 25, kde se dozvíte více.