Volání přes Skype

Jako častá levnější alternativa pro klasické volání se udává volání přes Skype. Je však volání přes Skype opravdu použitelným prostředkem pro levné volání? Při důkladnější analýze se bohužel ukazuje, že telefonování přes Skype je zajímavá služba, nicméně nehodí se na všechno.

Nevýhody volání přes Skype

Skype umí pouze volat, nikoli hovory přijímat – S voláním přes Skype nedostanete vlastní telefonní číslo. Skype operuje pouze s uživatelským jménem, na které se vám sice dovolat dá, ale je potřeba, aby volající měl také nainstalovaný a zapnutý program Skype. Jako kontaktní údaj na vizitce proto Skype kontakt může sloužit jako příjemný doplněk, ale jako hlavní kontaktní kanál rozhodně vhodný není.

Potřebuje IT znalosti a zapnutý počítač – Skype je počítačový program. Jako takový jednak vyžaduje alespoň minimální počítačovou gramotnost pro správné užívání a hlavně potřebuje zapnutý počítač. V případě, že máte zrovna PC vypnutý a potřebujete jen rychle vyřídit před odchodem z bytu rychlý hovor, není Skype zrovna tím nejpraktičtějším komunikačním kanálem. Když se něco pokazí, musíte si poradit sami.

Volání na běžná čísla je drahé – Skype umožňuje volání zdarma pouze na jiné Skype účty. Krom toho Skype umožňuje i volání do mobilních sítí či na standardní pevné linky. Takové hovory však jsou již pouze zdánlivě levné. Naopak, při důkladnějším pohledu na vyúčtování dojdete nevyhnutelně k závěru, že telefonování přes Skype na mobil či na pevnou linku je relativně drahé, zvláště v případě krátkých hovorů, protože za každý hovor se platí jednorázový spojovací poplatek. Více informací o nevýhodnosti volání přes Skype naleznete zde.

Skype naštěstí není jediným systémem, který využívá volání přes Internet. Zajímavou a v mnoha ohledech přívětivější alternativou k volání přes Skype je VoIP telefonie. Při srovnání s voláním přes Skype se jeví jako levnější a nesrovnatelně komfortnější. Posuďte sami:

Levné volání přes Internet

Uživatelský komfort - VoIP telefonní linka se chová jako standardní pevná linka, kterou všichni známe. Jen s tím rozdílem, že dráty od přístroje nevedou do zdi do telefonní zástrčky, nýbrž do vašeho internetového routeru, který užíváte pro běžnou práci s počítačem. Pro zřízení VoIP linky tedy není potřeba tahat po bytě jakékoli nové kabely, stačí jen vzít VoIP telefonní přístroj a připojit jej k domácímu internetu. A dokonce existuje i možnost VoIP linky přímo v mobilním telefonu. K dispozici je zákaznická linka (v češtině), instalace je bezproblémová a volat můžete prakticky od druhého dne.

Dostanete vlastní telefonní číslo – Od VoIP operátora dostanete standardní telefonní číslo, na které se vám bude dát kdykoli dovolat a může proto sloužit jako zcela dostačující kontaktní kanál pro byt i kancelář.

Pro provoz VoIP linky nepotřebujete počítač – Možná to zní lehce paradoxně, ale pro volání přes Internet opravdu počítač nepotřebujete. Veškerá data „tečou“ pouze skrze kabel s i

nternetem, počítačem vůbec neprochází. PC tedy může zůstat celý den vypnuté a telefon přesto bude stoprocentně funkční. Můžete volat i hovory přijímat bez jakéhokoli omezení.

Nízké náklady na volání a volání zdarma – Při volání skrze VoIP linku neplatíte žádné spojovací poplatky, dokonce nemusíte platit ani žádné měsíční paušální poplatky (záleží na zvoleném tarifu). Telefonování přes Internet v rámci VoIP sítě (stovky tisíc čísel jen v ČR) je zcela zdarma a volání do mobilních sítí a volání na pevnou linku je pak o mnoho levnější, než při volání přes Skype.

Jak začít levné volání?

Zřídit si volání zdarma přes Internet VoIP linkou je opravdu velice jednoduché a zvládne to naprosto každý. Máte-li doma kvalitní připojení k internetu, stačí k němu pouze připojit VoIP telefonní přístroj a můžete volat. Nic víc na tom opravdu není.

Předním poskytovatelem telefonování přes Internet v ČR je operátor FAYN. Na oficiálních webových stránkách se dozvíte veškeré další informace, případně volejte na telefonní číslo 910 25 25 25. Údaje o nabídce konkrétních tarifů naleznete na http://www.fayn.cz/tarify/